-
Is It Riba?
Scenario 1:
A buys apples from B at $10 per kg on credit whereas the market price for cash is $9 only.
Scenario 2:
A buys apples from B at $10 per kg with home delivery whereas the market price at the store is $9 only.
Which one of the above is riba and if so why and if not why not?
Sponsor Ask Ghamidi
In the last 1714 days, 7,799 registered users have posted 61,288 messages under 17,385 unique topics on Ask Ghamidi.